Logo strony
Zagrożenia
Wskazówki
Pilnuj czasu ekranowego
Unikaj ekranów podczas posiłków
Unikaj ekranów przed snem
Nie traktuj ekranów jako kary/nagrody
Pracuj nad własnym korzystaniem z ekranów
Wspólne zasady ekranowe dla całej rodziny
Rozmawiaj o tym co dzieci oglądają
Towarzysz dziecku podczas grania
Wybieraj odpowiednie do wieku treści ekranowe
Preferuj aktywne spędzanie czasu
Prawda czy fałsz?

Wręcz przeciwnie, dobrze jest zrezygnować z ekranów na 1h przed snem. Oglądanie bajek i granie w gry komputerowe bezpośrednio przed snem pogarsza jego jakość. Światło tabletów, telefonów spowalnia produkcje melatoniny (hormon snu).

64% dzieci do 6 roku życia w Polsce korzysta z urządzeń mobilnych, z tego 25% codziennie (raport 2015 "Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce") 70% dzieci w wieku przedszkolnym systematycznie korzysta z tabletów lub smartfonów (Millward Brown dla FDN, 2015). Co piąty uczeń korzysta ze smartfona nałogowo (Źródło : Fundacja dbam o mój zasięg). Specjaliści są zgodni - unikać ekranów do 2 roku życia. Dla dzieci od 3 do 5lat - 1h ekranów dziennie, dzieci od 6 do 12lat 2h ekranów dziennie. Przy czym oczywiście ważny jest też dobór odpowiednich treści ekranowych do wieku dziecka.

W ponad połowie domów nie ma żadnych zasad korzystania ze smartfonów (Źródło : Fundacja dbam o mój zasięg).

Co trzeci uczeń twierdzi, że rodzice nie wiedzą, co robi w internecie. Co czwarty nastolatek uważa, że nie mógłby liczyć na pomoc rodziców, gdyby napotkał w sieci coś niepokojącego (Źródło: Fundacja dbam o mój zasięg).

Kary i nagrody podnoszą atrakcyjność ekranów. Sprawiają, że dziecko będzie do nich jeszcze bardziej przywiązane. Mimo to 49% rodziców stosuje urządzenie mobilne jako nagrodę (raport 2015 "Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce").

Urządzenia elektroniczne odwracają uwagę dziecka od tego co jest na jego talerzu. Maluch nie widzi jedzenia, nie wącha i nie czuje smaku - je automatycznie. Jedzenie bez ekranów pozwala wprowadzić dobre nawyki żywieniowe i wzmacniać więzi rodzinne.

W wychowaniu nie tyle istotne jest to co do dzieci mówimy , ale to w jaki sposób sami się zachowujemy. Jeżeli rodzice nieustannie spędzają czas w sieci, trudno jest oczekiwać, że dziecko będzie postępowało inaczej. Warto ustalić zasady ekranowe dla wszystkich członków rodziny.

Bycie przy dziecku podczas oglądania bajek oraz grania przez niego w gry komputerowe to ważny czynnik chroniący. Dorosły, który jest obok widzi w jakie treści zanurza się jego dziecko, może je komentować, tłumaczyć i wyjaśniać.

Małe dzieci (do 3 roku życia) do rozwoju potrzebują interakcji, bezpiecznych relacji, zabawy i doświadczania świata wszystkimi zmysłami. Obcowanie z ekranami w tym czasie jest zbędne. U starszych dzieci, używane z umiarem i w odpowiedni sposób mogą być świetnym narzędziem edukacyjnym. Oczywiście pamiętajmy o czasie ekranowym, i o tym by towarzyszyć dziecku i wybierać odpowiednie treści dostosowane do wieku. Nic natomiast nie zastąpi dobrej gry planszowej, wspólnego czytania książki czy rodzinnej zabawy.

Telewizja w tle może negatywnie wpływać na koncentrację. Kiedy dziecko układa puzzle, rysuje, bawi się - nie włączaj ekranów w jego obecności - to niepotrzebnie rozprasza uwagę.

Długie godziny przed ekranem - a co za tym idzie - brak ruchu, może prowadzić do otyłości, wad postawy, zaburzeń snu, zaburzeń emocjonalnych i społecznych. Mogą pojawić się też problemy z koncentracją oraz opóźnienie rozwoju mowy.
Logo strony Logo strony Logo strony