Logo strony

PARK LEGEND w Górach Świętokrzyskich, robi furorę w całej Polsce. Tu zobaczycie sabat czarownic i zbója Madeja.

Magiczny Park Legend w sercu Gór Świętokrzyskich to idealny adres zarówno dla rodzinny na familijną wyprawę pełną przygód, jak dla szkolnej wycieczki, bo można tu zrealizować podstawe programową z kilku przedmiotów. Tu, w miejscowości Nowa Słupia u stóp Góry Święty Krzyż każdy przeżyje mnóstwo emocji i to w technologii 3D oraz VR. Goście Parku Legend stają się bowiem bohaterami wielu niezwykłych historii.
Park Legend to budynek o powierzchni około 2 000 metrów kwadratowych, w którym znajduje się ścieżka edukacyjna z dwunastoma przestrzeniami ekspozycyjnymi, salą edukacyjną, kinem 3D, restauracją i sklepikiem z pamiątkami.

– Turyści, którzy nas odwiedzają, poznają najważniejsze i najbardziej znane legendy oraz podania z regionu świętokrzyskiego. To właśnie te historie, przekazywane z ust do ust kolejnym pokoleniom stanowią najważniejsze niematerialne dziedzictwo Gór Świętokrzyskich – mówi dyrektor Parku Legend, Małgorzata Wilk – Grzywna.
Turystę na ścieżce edukacyjnej prowadzi przez około 45 minut wirtualny przewodnik – Pielgrzym Świętokrzyski, w którego rolę wcielił się znany wokalista metalowej grupy TSA, Marek Piekarczyk, młodszym pokoleniom znany jako juror programu The Voice of Poland. Natomiast w rolę Wielkiej Czarownicy wcieliła sięaktorka Małgorzata Klara, znana między innymi z roli w filmie Planeta Singli czy Pitbull. Cała ścieżka zwiedzania jest naszpikowana ciekawymi technologiami ekspozycyjnymi, w tym holograficzną projekcją obrazu Pepper’sGhost, jaką na swoich koncertach stosowała między innymi Madonna, „ożywiając” zmarłego rapera Tupaca. Inne rozwiązania to między innymimapping, czy projekcja dookólna, które w połączeniu z tradycyjną scenografią, tworzą piorunujący efekt. Czarownice, tańczące podczas sabatu widzimy na przykład na ekranie kinowym 360 stopni. W „Piekło”, gdzie można zobaczyć słynne Madejowe Łoże i poznać historię świętokrzyskiego zbója Madeja, najpierw z szczękiem żelaznych łańcuchów otworzą się piekielne wrota, pełne czaszek, potem poczujemy zapach siarki, a na końcu zobaczymy na tronie samego Lucyfera i usłyszymy jęki potępionych.

Po przejściu ścieżki z legendami, turysta wchodzi do SaliEdukacyjno –Rozrywkowej. To miejsce do indywidualnego zwiedzania, gdzie czas pobytu gościa nie jest ograniczony przepustowością kolejnych grup. Sala ta jest umiejscowiona na końcu trasy zwiedzania i przeznaczono ją do przekazywania wiedzy o regionie w sposób bardzo atrakcyjny i multimedialny. To właśnie tu można realizować podstawę programową z takich przedmiotów, jak historia, biologia, geografia, przyroda, czy język polski. Goście parku poznają historię regionu, jego faunę, florę, procesy geologiczne oraz atrakcje turystyczne, przy pomocy animacji, gier i zabawy oraz zaawansowanych multimediów, w tym technologii VR. I właśnie animacja VR, w postaci lotu czarownicy na miotle nad Górami Świętokrzyskimi, jest największym hitem całego Parku Legend, który polecają osoby, jakie odwiedziłyt miejsce. Symulator lotu na miotle z okularami VR, ruszającym się fotelem i efektem „wiatru we włosach” kochają szczególnie najmłodsi, którzy chcą po kilka raz przelecieć się na wirtualnej miotle.
Po przejściu Sali Edukacyjno – Rozrywkowej, goście parku zasiadają wygodnie z kinie 3D, zakładają trójwymiarowe okulary i rozpoczyna się kilkuminutowy seans. Tu czeka na nich specjalnie przygotowany film, ukazujący najpiękniejsze i najbardziej atrakcyjne turystycznie miejsca województwa Świętokrzyskiego właśnie w technologii 3D.

– Naszą intencją było osadzenie go w realiach legend, ale też realiach krajobrazu, tradycji i lokalnej kultury. Dlatego zewnętrzna elewacja została obłożona drewnem, aby jak najlepiej wtapiać się w lokalny krajobraz pobliskiej otuliny Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Geometria dachu nawiązuje do zabytkowych, wiejskich chałup oraz stodół i jest tylko delikatnie uzupełniona jest modernistycznymi przeszkleniami i stalą, tworząc współczesny detal architektonicznym. Obiekt ten zaprojektowano tak, aby był maksymalnie przyjazny dla środowiska. Budynek jest ogrzewany przy pomocy pomp ciepła, a energię elektryczną pozyskuje z paneli fotowoltaicznych – dodaje dyrektor Małgorzata Wilk -Grzywna .

Park Legend został otwarty oficjalnie dla turystów 1 sierpnia 2023 roku i od razu stał się turystyczną sensacją w skali kraju. Napisały lub opowiedziały o nim praktycznie wszystkie polski media, w tym także branżowe. Park Legend opisywały zarówno media ogólnotematyczne, turystyczne, ale i… budowlane, które interesowały się rozwiązaniami technicznymi. W grudniu 2023 atrakcja ta została doceniona przez kapitułę konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) Certyfikatem POT w kategorii „Odkrycie Roku”.

– Mamy wygodny, darmowy parking dla aut osobowych i autokarów, kawiarnię, a w pobliżu jest restauracja. Park znajduje się na terenie kolejnego ciekawego miejsca, jakim jest centrum archeologiczne w Nowej Słupi z odtworzonymi chatami Słowian. Mamy zniżki dla najmłodszych i tańsze bilety dla grup. Tu naprawdę jest pięknie, serdecznie zapraszam – podsumowuje Małgorzata Wilk – Grzywna. A bilety do Parku Legend można kupić na: www.parklegend.pl

 

 

Park Legend

Udostępnij ten post:

Logo strony Logo strony Logo strony