Logo strony
planszówki

Gry planszowe – metoda na nudę i nie tylko

O gry planszowe oraz ich wpływ na rozwój dzieciaków pytamy “u źródła” – z Panem Markiem Chołostiakowem, Kierownikiem Działu Wydawniczego Muduko, rozmawia Konrad Michalski.

 

KM: Wielu z nas szuka alternatyw dla spędzania czasu przed ekranami, gry planszowe wydają się być dobrym pomysłem. To jednak coś więcej niż sposób na nudę. Co jeszcze dają nam gry planszowe?

MC: Gry planszowe niosą ze sobą wiele dobrego. Rozwijają wyobraźnię, ćwiczą myślenie logiczne, są świetnym narzędziem edukacyjnym. Jest dużo gier, które mają dobry wpływ również na rozwój fizyczny – np. gry zręcznościowe. Gry używane są w terapiach i na szkoleniach. Dają również po prostu dobrą zabawę i mile spędzony czas.

KM: Gry planszowe to kooperacja, rywalizacja, interakcja. W niektórych językach gra planszowa = gra towarzyska, w zakresie budowania relacji to chyba też niezłe narzędzie?

MC: Gry planszowe to bardzo dobre narzędzie do budowania relacji. Mogą służyć do integrowania, budowania zdrowej rywalizacji i rozwoju kompetencji społecznych. W tradycyjnej formie wymagają spotkań, podczas których budują się relacje społeczne. Zarówno pośrednio – podczas rozmów niedotyczących konkretnie samych gier, podczas umawiania się na spotkanie i planowania czegoś przy okazji, jak i bezpośrednio – podczas samej rozgrywki.

KM: Jaki rodzaje gier Państwo polecają jako specjaliści dla dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym?

MC: Dla trochę starszych dzieci (od 6 roku życia) polecamy przede wszystkim grę „Wirus!”, która uczy zdrowej rywalizacji. To świetne narzędzie, które pokazuje dzieciom, że przegrana to nic złego. Do ćwiczeń motoryki małej dla dzieci w podobnym wieku (i starszych!) polecamy „Łapkosztuczki-Sztuczkołapki”, które są świetnym narzędziem w terapii logopedycznej. Dla najmłodszych (już od 3. roku życia) polecamy „Znajdź pluszaka”, bardzo przyjemną grę kooperacyjną, w której dzieci wcielą się w poszukiwaczy zaginionej maskotki. Dla dzieci od 5. roku życia polecamy „Planszówkowych kurierów” – świetną grę rozwijającą kompetencje matematyczne, jednak w bardzo przystępny sposób, który w ogóle nie kojarzy się z nudną nauką dodawania i odejmowania. Dla trochę starszych – od ok. 7. roku życia polecamy wyborną grę logiczną: Roszada wśród zwierząt, która uczy dzieci planowania i logicznego myślenia.

Udostępnij ten post: