Logo strony
dziecko tablet

Jak uczyć dziecko bezpiecznych zachowań w Internecie?

Rozmowa z Prezesem Zarządu Currenda Sp z o.o.
Sebastianem Szczepańskim

Sebastian Szczepański

 

World wide web to ogromna przestrzeń, dająca wiele możliwości, ale i niosąca za sobą różne zagrożenia. Dzieci coraz częściej korzystają z niej same. A przecież wiemy, że w sieci można natrafić na szkodliwe treści i spotkać osoby z ukrytymi motywami czy prezentujące niebezpieczne zachowania. W jaki sposób uchronić dziecko przed pułapkami czyhającymi na nie w wirtualnym świecie?

 

Edukacja dzieci i młodzieży dotycząca technologii i bezpieczeństwa staje się coraz ważniejsza. Rodzice mogą skorzystać z innowacyjnych rozwiązań, wśród których najpopularniejsze są aplikacje na urządzenia mobilne, pomagające w ochronie najmłodszych użytkowników w przestrzeni wirtualnej. Jednocześnie warto pamiętać, że postawa dziecka w kontaktach z technologiami w pewnym stopniu uzależniona jest od tego, co wynosi ono z domu. Warto rozmawiać. Warto być szczerym. Warto wspólnie wypracować podstawowe zasady korzystania z Internetu, najlepiej zanim dziecko zacznie się w tej kwestii usamodzielniać.

Czy może Pan przytoczyć przykłady zasad prawidłowego korzystania z Internetu przez dzieci?

Młodsze powinny mieć dostęp tylko do tych aplikacji i programów, które zostały wcześniej sprawdzone przez rodziców. Tylko wówczas mamy pewność, że świat wirtualny będzie bezpieczny, a gra czy aplikacja dostosowana do wieku użytkownika.Zwykle posiadają one zalecenia dotyczące wieku,
ale taki rating bywa zawodny i nie uwzględnia indywidualnej wrażliwości. Warto korzystać z systemu kontroli rodzicielskiej, umożliwiającego śledzenie aktywności dziecka w Internecie i kontrolowanie czasu spędzonego przed monitorem. Dobrze również zainstalować programy blokujące wyświetlanie się niestosownych reklam czy stron internetowych.

Należy uświadomić dzieciom, że choć sieć to świat wirtualny, to jednak zagrożenia w nim są jak najbardziej prawdziwe. Tam, po drugiej stronie, nie zawsze znajduje się to, czego dziecko się spodziewa czy osoba, którą myśli, że zna.
Należy również zadbać o to, by dzieci nie korzystały z niezweryfikowanych źródeł danych, nie pobierały nieznanych plików, nie publikowały prywatnych informacji i by nie klikały „z automatu” wewszystkie podsyłane im linki. No i chyba najważniejsza sprawa: wyznaczajmy dzieciom limit czasu, jaki mogą spędzić przed monitorem, by pomóc im zachować umiar, gdyż Internet w tak młodym wieku szybko uzależnia.

Coraz więcej dzieci korzysta ze smartwatchy. To kolejna miniatura komputera, posiadająca wiele funkcjonalności telefonu. Co wiemy o zabezpieczeniach inteligentnych zegarków?

Pierwsze cyfrowe zegarki wyświetlały tylko godzinę, czasami liczbę pokonywanych kroków, a obecnie to – faktycznie – wielofunkcyjne urządzenia mobilne z dotykowym ekranem, kompatybilne
ze smartfonami i spełniające niektóre jego funkcje.Wykorzystuje się je do wykonywania połączeń, pisania wiadomości, wskazywania lokalizacji użytkownika, monitorowania aktywności fizycznej.
Jak każda nowinka technologiczna, smartwatch budzi pewne obawy. Przetwarza niemalte same dane co smartfon, a następnie przesyła je chmury.Możliwość przechwycenia ich przez cyberprzestępcówjest jak najbardziej realna. Oprócz adresów i kontaktów, smartwache gromadzą bardzo osobiste informacje, takie jak waga, wzrost, obecnepołożenie i przebyte, a nawet stałe trasy. Choć smartwatche i obsługujące je systemy są ciągle ulepszane, nie mogą one jeszcze w pełniskutecznie zabezpieczyć użytkowników przed przechwyceniemich danych. Pamiętajmy jednak, że działanie inteligentnego zegarkaopiera się na połączeniu ze smartfonem. Dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o zabezpieczenie swojego telefonu odpowiednimi aplikacjami antywirusowymi.

Podsumowując, na co powinien zwrócić uwagę rodzic kupujący sprzęt dla swojego dziecka w wieku wczesnoszkolnym?

W pierwszej kolejności rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo
i funkcjonalność sprzętu. Powinien on być prosty w konfiguracji oraz wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia, takie jak ograniczenie czasu pracy czy blokada treści, aby zapewnić bezpieczeństwo przed niewłaściwymi informacjami. Ponadto należy zadbać o dobre oprogramowanie antywirusowe, aby niepotrzebnie nie narazić się na cyberatak i wyciek wrażliwych danych. No i oczywiście gry
i aplikacje, z których korzysta dziecko, powinny być dostosowane do jego wieku. Oferowane narzędzia zwiększające bezpieczeństwo najmłodszych w sieci mogą okazać się zawodne. Poza tym dzieci bywają bardzo zdeterminowane, gdy chcą sięgnąć po zakazany owoc. Dlatego tak ważna jest komunikacja. Rozmawiajmy. Technologie nie zrobią w tym wypadku wszystkiego za nas.

Udostępnij ten post: